اشکان پک

متالایز چیست ؟

متالایز چیست

متالایز چیست در واقع لفاف هایی که در بسته بندی های انعطاف پذیر استفاده می شود. و مدل ها و نام های متفاوتی دارند که بر اساس کارایی ، در بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرند.

پاکت متالایز پاکت های پلیمری می باشند. که با لایه ای نازک از جنس فلز معمولأ پوشش داده می شوند. پاکت های متالایز دارای ظاهری فلزی مانند به فویل آلومینیوم می باشند که از نظر وزنی و هزینه کاهش یافته اند.

پاکت های متالایز به طور وسیعی برای اهداف تزئین و بسته بندی برای مواد غذایی و همچنین برای کاربرد های مخصوصی مثل عایق کاری لوازم الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرند. و از رول متالایز تولید شده اند. این پاکت در گروه پاکت های بسته بندی ایستاده زیپ دار شفاف متالایز می باشد. و یکی از پرطرفدار ترین و اقتصادی ترین گروه ها از میان پاکت های عمومی می باشد.

پاکت متالایز از مواد پلاستیکی پلیمری ساخته می‌ شود که توسط یک لایه‌ی فلزی، معمولاً آلومینیوم، پوشانده شده‌اند. این روش باعث می‌ شود پاکت متالایز در حین سبکی جلوه‌ی براق آلومینیوم را داشته باشد. پاکت متالایز ایستاده، پاکت متالایز زیپدار، پاکت متالایز شفاف و… از انواع پاکت متالایز هستند.

بارز ترین این لفاف ها را میتوان نام برد که شامل: پلی استر: که در چند مدل موجود هست

  •  پلی استر شفاف براق
  • پلی استر شفاف مات
  • و پلی استر متالایز
  • فویل آلومینیوم
  • opp
  • Cpp
  •  پلی اتلین

می باشند که در صنعت چاپ و بسته بندی انعطاف پذیر در ایران رایج هستند. پلی استر متالایز همان پلی استر شفاف براق میباشد که طی فرایند خاص و تخصصی متالایزه می شود.

این اصطلاح یعنی روی لفاف ۱۲ میکرون یا ۲۳ میکرون پلی استر حدود ۲ الی ۳ میکرون پودر فویل یا مقدار کمی مثل رنگ فویل را روی لفاف اعمال می کنند. و پلی استر شفاف تبدیل به پلی استر متالایز می شود. که معمولا به رنگ نقره ای تبدیل می شود. البته طلایی هم می تواند باشد ولی نقره ای آن رایج تر است.

 

چرا این نوع محصول تولید می شود و کجا مورد استفاده قرار می گیرد:

در بسته بندی های ۳لایه که معمولا برای جنس های خاص و تخصصی  از فویل آلومینیوم یا پاکت متالایز نسبت به حساسیت محصول استفاده میکنند برای مثال در محصولی مانند قهوه از نظر جهانی و تخصصی نباید عبور و مهاجرت اکسیژن و رطوبت را داشته باشیم و همینطور نور نیز نباید به بسته نفوذ کند و به ماندگاری محصول در فروشگاه اصطلاحا شلف لایف محصول کمک میکنم که زمان بیشتری بماند با کیفیت اولیه محصول.

از دیگر محصولات پاکت بسته بندی می توان به پاکت زیپدار ، رول فویل آلومینیومی ، رول فویل ، پاکت بسته بندی ادویه ، پاکت کرافت زیپدار ، دورو فویل ، پاکت باکس پوچ ، پاکت سه طرف دوخت و … اشاره کرد که از نمونه کارهای عالی پاکت های بسته بندی اشکان پک می باشد. و برخی دیگر بسته بندی ها مانند پاکت قهوه ، پاکت آجیل ، پاکت سه طرف دوخت ، پاکت گرانولا ، پاکت ارزان ، پاکت لاکچری و …

فویل آلومینیوم

 

حالا برای قهوه می توان از فویل آلومینیوم استفاده کرد چون بصورت ۱۰۰ درصد جلوی نفوذ نور را می گیرد. اما چون فویل قیمت بسته را بالا می برد. برای رقابتی کردن قیمت بسته میتوان از متالایز که حدود ۹۷ یا ۹۸ درصد جلوی نفوذ نور را می گیرد استفاده کرد. و حدود ۷ الی ۱۰ درصد قیمت را کاهش می دهد و چون محصول لوکس بوده و در معرض مستقیم تور خورشید نیست. و در فروشگاه ها در شلف قرار می گیرد نور چراغ و نور غیر مستقیم خورشید دیگر تاثیری روی محصول نخواهد داشت.

مثال فوق در خیلی از محصولات میتواند تکرار و استفاده شود مانند غذای حیوانات خانگی

محصولات غذایی مثل سوپ های آماده ،شکلات ها، ویفر ها و خیلی از محصولات دیگری که به نور حساسند و در نهایت میتوان از لفاف متالایز در پاکتهای زیپدار عمومی و اختصاصی ۲ لایه و ۳ لایه استفاده کرد.

چاپ فلکسو گراور

 

یا چاپ با کلیشه که یک نوع چاپ حرفه ای است که در مدل های آنالوگ–اچدی–فولاچ دی در طی سال های گذشته در ایران مورد استفاده قرار گرفته است. در این نوع اول چاپ را روی لفاف بیرونی انجام می دهند. و بعد با لایه های انتخاب شده لمینیت می شود. بعد در پاکت سازی تبدیل به پاکت چاپ دار می گردد.

جهت خرید انواع پاکتهای متالایز با ما در تماس باشید

مطالب مرتبط